Davet!

Ataforum'la başladığımız iletişim ve paylaşım pratiğini yeni bir platforma taşımış bulunuyoruz: atablog!

Yaklaşık üç yıl önce bir e-posta grubu olarak başlayan ataforum'u etkili bir iletişim ve paylaşım kanalı olarak kullanıyoruz ve kullanmaya da devam edeceğiz. Inbox'larımıza düşen konferans, yayın, burs duyurularını ve birbirimizi ilgilendireceğini düşündüğümüz haberleri ve çeşitli yazıları buradan paylaşıyoruz. Daha da önemlisi "forum" sözü grubun ismindeki iddialı bir ifade olarak kalmadı. Burada uzun, heyecanlı, zaman zaman gerilimli ama keyifli tartışmalar yürüttük. Ataforum sayesinde "enstitü"nün bir e-mail uzakta olduğunu hissettik.

Şimdi de ataforum'daki paylaşımlarımızı desteklemek ve daha yaygın ve açık bir ortama taşımak üzere atablog'u oluşturmuş bulunuyoruz. Burada bizleri ilgilendirebilecek yeni yayınlar, etkinlikler ve haberleri birbirimize duyurabileceğimiz, araştırmalarımızda yararlanabileceğimiz kaynakları ve çeşitli imkanları paylaşabileceğimiz bir blog oluşturma niyetiyle yola çıktık. Ataforum'un sağlayageldiği paylaşım ve tartışma olanağını daha geniş bir katılım hedefleyerek daha açık bir ortamda sürdürmek istiyoruz. Atablog'un ataforum'un sağladığı eleştirel dinamizmi tamamlayacağını umuyoruz. Böyle bir platformun enstitümüz çevresinin ve hatta bunun ötesinde sosyal bilimler ve tarih öğrencilerinin buluşma noktalarından olmasını hedefliyoruz.

Atablog'un organizasyonu ve güncellenmesi işleri, zamanla genişleyeceğini ve değişeceğini varsaydığımız bir editörler grubu tarafından yürütülecekse de içerik ve biçimi ortak katılım ve çabalarla oluşacak. Sizleri atablog'u yaratmaya davet ediyoruz!

Karşınıza enstitümüzden Ayşecan ve Ahmet'in yakın zamanda sırasıyla Bianet ve Birikim'de yayınlanmış yazıları, Barış'ın Yeterlilik Sınavı üzerine değerlendirmesi, yeni çıkan kitap ve makale duyuruları ve bu dönem enstitümüzde açılmış derslerin programları ile çıkıyoruz. Blogun içeriğinin sizlerden gelecek yeni yazılar, röportajlar, kitap eleştirileri, yorum ve değerlendirmelerle zenginleşeceğine inanıyoruz.


Bir grup editör :)